עורך דין תעבורה, נהיגה בשכרות כהנא – בנאי משרד עורכי דין

לפגישת יעוץ חייגו:

072-2303998


עמוד הבית אודות המשרד שירותי המשרד מאמרים צור קשר
תאונות דרכים
פנייה למשרד: 072-2303998
שלח
כהנא – בנאי משרד עורכי דין:  כהנא - בנאי : עורך דין תעבורה, נהיגה בשכרות טל: 072-2303998 פקס: 072-2446029 תובל 30 רמת גן 52522 info@kahana-law.co.il

תאונות דרכים

תאונות דרכים מידע כללי וויקופדיה עורך דין עורכי דין מידע כללי

תאונות דרכים

תאונה שבה מעורב כלי רכב אחד או יותר, שנועד לנסיעה על דרך סלולה או דרך עפר. על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי, 1.2 מליון אנשים נהרגים בכל שנה בתאונות הדרכים וכ- 20-30 מליון נפצעים בכל שנה ברחבי העולם. העלות הכלכלית העולמית השנתית של תאונות הדרכים מוערכת ב-518 מיליארד דולר בשנה, ועלותן למשק הישראלי מוערכת ב- 12.6 מיליארד ש"ח בשנה.
הסיבות לתאונות דרכים
הגורמים לתאונות דרכים
הגורם האנושי
מצבו של האדם ודרכי התנהגותו על הכביש, משפיעים רבות על הווצרותם של תאונות הדרכים. חוסר תשומת לב, נהיגה עבריינית, אי ציות לחוקי התנועה ונהיגה במצב של עייפות ושכרות, ובנוסף לחץ חברתי בקרב צעירים, הם בין הגורמים השכיחים לתאונות הדרכים.


הגורם התשתיתי
מצב התשתיות משפיע רבות על התנהגות הנהג. כבישים לא מתוחזקים, תמרורים לא ברורים ושלטי הכוונה מעורפלים, כבישים ללא הפרדה בין נתיבים, כתמי שמן על הכביש, מפגעים בטיחותיים וחוסר תאורה, עלולים לגרום לתאונות דרכים. בישראל ישנו מיפוי של כבישים מסוכנים שאירעו בהם מספר רב של תאונות דרכים, הנקראים כבישים אדומים.


הגורם המכני
מצב כלי הרכב יכול להשפיע לא מעט על תאונות. מצב מכני רעוע של כלי רכב עלול לגרום לתאונה, כמו מצב של כשל מכני שבו גלגל ניתק מהרכב, עלול לסכן את הרכב ולגרום להתהפכות. רכבים ישנים לא ממוגנים כראוי בפני תאונות.

 

סוגים שונים של תאונות דרכים.


] תאונה בין כלי רכב להולך רגל
בתאונה בין כלי רכב להולך רגל, מצבו של הולך הרגל יהיה לרוב גרוע יותר בעוד שלכלי הרכב לרוב כמעט שלא יקרה דבר. חלק ניכר מהנפגעים בתאונות הדרכים הינם הולכי רגל שנפגעים בערים. לא תמיד הנהגים אשמים בתאונות כאלו, לעתים הולכי הרגל אינם שומרים על כללי הבטיחות בדרכים, חוצים מעבר חציה באור אדום, מתפרצים לפתע לכביש או הולכים בלילה בדרכים חשוכות ללא סימון מתאים.


תאונה בין כלי רכב לעצם נייח
חלק מהתאונות מתרחשות בין כלי רכב לעצם נייח כמו עמוד, עץ או קיר. במקרה כזה קל לאבחן את מידת אחריותו של הנהג לתאונה, מאשר במקרה של שני כלי רכב שמתנגשים ששם יש צורך שבוחני תנועה של המשטרה יבדקו את השטח.


תאונה בין כלי רכב
תאונות בין כלי רכב, הם לרוב התאונות הקשות ביותר, שגורמות לריסוק של מכוניות ולפגיעה בנפש, ואף בהן יש תת-חלוקות שונות.


תאונה חזיתית - חזיתות כלי הרכב מתנגשים פגוש מול פגוש. במקרה זה האנרגיה המופעלת כפולה, והמכוניות מתרסקות אחת לתוך השנייה. במקרה של עדיפות ברורה לאחד מן הצדדים, כמו התנגשות של מכונית גבוהה או משאית ברכב משפחתי, את רוב הנזק יספוג הרכב הקטן יותר.


תאונה צידית- חזית של רכב פוגעת בצד של רכב אחר. במקרה זה מכיוון שחזית הרכב הרבה יותר קשיחה מצד הרכב, הרכב הנפגע יסבול מפגיעה קשה יותר מאשר הרכב הפוגע.
במקרה שבו שני כלי רכב מתנגשים, ישנה עליונות לכלי הרכב הקשיח יותר והגבוה יותר, ולעתים כלי רכב מאותו דגם, שבו אחד מהם גבוה מהשני, יביא למצב שבו האנשים בכלי הרכב הגבוה יצאו בנזקים קלים, בעוד שבכלי הרכב הנמוך יהיו נזקים קשים. אף שרכבת נחשבת לכלי נהיגה בטיחותי, לעתים בהתנגשות בין רכבת לכלי רכב אחר או בין שתי רכבות עלולים להיות נפגעים רבים.

תאונת שרשרת- תאונת דרכים הגוררת תאונות דרכים מישניות, הנגרמת בדרך כלל משילוב של שני גורמים: בלימת פתאום ואי שמירת מרחק.

תאונת פגע וברח- גורם התאונה מסתלק מהאזור מבלי להגיש עזרה ומבלי להזדהות.


תאונה עם נפגעי גוף -החוק בישראל מבדיל בין תאונת דרכים שהיא תאונה שיש בה פגיעה גופנית לאנשים, שבה לבין תאונת בה נגרם נזק לרכוש בלבד, בשנת 1975 חוקק חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים הפלת"ד התשל"ה 1975 במסגרתו נקבעה חובת ביטוח לרכב לצורך תשלום פיצויים לנפגעי תאונות דרכים כן נקבעו אמות המידה לפיצוי

המלחמה בתאונות הדרכים


חרף הגידול המתמיד במספר המכוניות ובנסועה, מסתמנת מגמה של ירידה הדרגתית ומתונה במספר ההרוגים בתאונות הדרכים מאז שנות השמונים. ישנן מספר הסברים לכך:
• התפתחות רמת הבטיחות של המכוניות.
• התפתחות תשתיות הכביש.
• התפתחות הטכנולוגיה הרפואית.
• מודעות הולכת וגוברת לבטיחות בדרכים.
חברות הרכב מנסות לשפר את רמת הבטיחות של הרכב באמצעים שונים, כמו מיגון הרכב: חיזוק השלדה, התקנת כריות אויר מתנפחות, שילוב אמצעים אלקטרוניים לשיפור התנהגות הרכב כגון מערכות בקרת יציבות, שילוב חיישנים למניעת תאונות כגון בקרת סטייה מנתיב, חיישנים להכנת הרכב לקראת מצב תאונה ועוד. אך לאחר כל המאמצים כאשר מדובר בתאונות דרכים במהירות גבוהות כנגד כלי רכב חזקים ומסיביים, קשה לשמור על שלמותו הפיזית של האדם ברכב.
בכל מדינות העולם נוקטים באמצעים שונים במטרה להוריד את כמות תאונות הדרכים ואת רמת הקטלניות שלהן. אמצעים אלו כוללים אכיפה של חוקי תנועה ופעולות הסברה.


תאונות הדרכים בישראל
גרף מגמה שלילי של מספר ההרוגים בתאונות דרכים בישראל (כולל יהודה ושומרון) החל משנת 1994. ירידה של כ-35% במספר ההרוגים משנת 1994 ועד 2006.
בשישים שנות קיומה של מדינת ישראל נהרגו יותר משלושים אלף בני אדם בתאונות דרכים (משמעותית יותר מכל מלחמות ישראל גם יחד).
על פי נתוני משרד התחבורה לשנת 2001, ישראל נמצאת במקום ה-12 בעולם במספר ההרוגים יחסית לגודל האוכלוסייה, (8.3 ל-100,000 תושבים) ובמקום החמישי יחסית למספר כלי הרכב, (2.8 ל-100,000 כלי רכב). עם זאת, שנת 2001 הייתה חריגה וכמות ההרוגים בה היא הגבוהה ביותר מאז 1999. לשם השוואה בשנת 2005 יחס ההרוגים לאוכלוסייה ירד דרסטית ל-6.7 ל-100,000 איש, כחלק מהמשך המגמה של ירידת מספר ההרוגים בכל שנה.
בעשור האחרון חלה ירידה של למעלה מ-30% במספר ההרוגים בכבישים, משיא של למעלה מ-700 הרוגים בממוצע בכל שנה, באמצע שנות ה-90 ועד שפל של 23 שנה (משנת 1983), כאשר בשנת 2005 נהרגו 469 אנשים בתאונות דרכים בישראל. כמו כן נרשמה ירידה ממוצעת של כ-15,000 במספר השנתי של הנפגעים בתאונות דרכים, וירידה של כ-10,000 במספר תאונות הדרכים השנתי בכבישי הארץ יחסית לסוף שנות ה-90.
על פי נתונים של המועצה האירופית לבטיחות בדרכים, על פי מחקר שבוצע בין השנים 2001-2006, נמצאת ישראל במקום טוב יחסית מבחינת מספר ההרוגים, מקום 8 מבין 30 מדינות אירופה. בתקופה זו נהרגו בישראל בשל תאונות דרכים 50 איש בשנה מתוך מיליון [1].
על פי נתוני משרד התחבורה היחס בין מספר תאונות דרכים לרמת המינוע בארץ דומה ליחס הקיים באירלנד וצרפת, שנחשבות לגרועות במדינות אירופה בהיבט זה. נתון חשוב נוסף הוא השכיחות של כלי רכב כבדים בתאונות קטלניות בישראל. משאיות מעורבות בכ-17% מהתאונות הקטלניות בעוד הן מהוות רק 2.3% מכלי הרכב בישראל. אוטובוסים מעורבים בתאונות קטלניות פי 9.6 מאשר כלי רכב פרטיים. הסיבות העיקריות לכך הן כמות הנסיעות המרובה (לעומת כלי רכב פרטיים) והתנע הגדול של כלי הרכב הכבדים. כ-40% מתאונות הדרכים מתרחשות בערים.
עפ"י נתוני המשטרה, הסיבות העיקריות לתאונות הקשות הן: אי-ציות לרמזור, סטייה מנתיב (בעיקר נסיונות עקיפה על קו לבן רצוף), אי-מתן זכות קדימה, אי-שמירת מרחק, מהירות מופרזת לתנאי הדרך (להבדיל ממהירות שאינה חוקית) ואי-מתן זכות קדימה להולכי רגל. כשליש מההרוגים בתאונות הם הולכי רגל. חלק ניכר מהולכי הרגל שנהרגו, נפגעו בעת שחצו מעבר חצייה מסומן.

המידע מתוך וויקפדיה

עמוד הבית | אודות המשרד | שירותי המשרד | מאמרים | צור קשר
כל הזכויות שמורות כהנא – בנאי משרד עורכי דין 2014
כהנא - בנאי : עורך דין תעבורה : משרד עורכי דין לעניני תעבורה | טל: 072-230998 | תובל 30 רמת גן 52522  עורך דין יואב כהנא עורך דין תעבורה, עורכי דין תעבורה,  נהיגה בשכרות, מהירות מופרזת, תאונות דרכים,
שלילת רשיון נהיגה, דיני תעבורה, שכרות, עבירות תנועה, בדיקת שכרות
ועוד...